تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

پرسش در مورد نحوه تعمیر سیم ‌جمع کن جاروبرقی یکی از سؤالات متداولی است که همواره از تعمیرکاران این دستگاه پرسیده می‌شود. سیم جمع‌ کن وظیفه، جمع‌کردن سیم بلند جاروبرقی و نظم بخشیدن به آن و محافظت از سیم را برعهده دارد. عمده‌ترین مشکلی که کاربران با سیم جمع کن دارند، جمع نشدن مجدد آن است. سیم جمع کن به طور ناگهانی دیگر سیم جاروبرقی را جمع نمی‌کند! اما حتماً عواملی وجود دارند که منجر به ایجاد این مشکل می‌شوند. بهتر است پیش از شروع آموزش با دلایل خراب شدن آن آشنا شویم.

با استفاده از خدمات امداد آی پی تا 75 درصد در هزینه های تعمیرات جارو برقی خود صرفه جویی داشته باشید.

در این مقاله از امداد آی پی عناوین زیر را به همراه تعمیر سیم ‌جمع کن جاروبرقی مورد بررسی قرار داده ایم:

در ادامه با امداد آی پی همراه بمانید

علت خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی چیست؟

در این بخش از مقاله به بررسی پاسخ های سوال علت خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی چیست؟ می پردازیم:

یکی از گام‌های مؤثر در انجام صحیح تعمیرات سیم جمع کن جاروبرقی، آشنایی با علت ایجاد مشکل است. شناخت علت بروز ایراد می‌تواند به شما در شناخت مشکل دستگاه، کمک کند. یکی از دلایل مهم خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی، بیرون کشیدن کامل آن است. به‌ یاد داشته باشید، به‌منظور استفاده طولانی مدت از جاروبرقی، بهتر است هرگز سیم را تا جایی که ممکن است از دستگاه بیرون نکشید. برای این منظور می‌توانید از پریزهای نزدیک‌تر استفاده کنید.

  تعمیرات جاروبرقی زیرووات

ضرورت تعمیر سیم جمع‌ کن جاروبرقی چیست؟

برای پاسخ به سوال ضرورت تعمیر سیم جمع‌ کن جاروبرقی چیست؟ به نکات زیر دقت کنید:

 • خرابی این بخش به‌قدری آزاردهنده است که تعمیر را ضروری می‌کند؛
 • اما علت ضرورت تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی چیست؟
 • همانطور که می‌دانید کار سیم جمع کن، نظم بخشیدن به ساختار جاروبرقی است.
 • این بخش با جمع کردن سیم، باعث ایجاد نظم بیشتر شده و از بهم ریختگی منزل به‌واسطه نمایان بودن سیم بلند جاروبرقی، همچنین آسیب رسیدن به آن و پارگی سیم، جلوگیری می‌کند.

اما از دیگر دلایلی که باعث ایجاد ضرورت تعمیر سیم جمع کن می‌شود، قطع شدن جریان ورودی برق به موتور جاروبرقی است. همانطور که می‌دانید از سیم جاروبرقی برای انتقال جریان برق از پریز به موتور استفاده می‌شود. گاهی اوقات کشیدن سیم جاروبرقی منجر به پاره شدن اتصال بین سیم و موتور شده و از رسیدن جریان برق به آن جلوگیری می‌کند. به همین علت تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی ضرورت می‌یابد. چرا که بدون اتصال سیم، دستگاه قادر به روشن شدن نخواهد بود.

سیم جمع کن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

در این بخش به بررسی پاسخ های سوال سیم جمع کن از چه اجزایی تشکیل شده است؟، می پردازیم:

سیم جمع کن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در دو دسته مکانیکی و الکتریکی قرار می‌گیرند. برای تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی، ابتدا باید بدانید که مشکل ایجاد شده در کدام یک از این دو بخش است. سپس قطعه را تعمیر نمایید. سیم جمع کن از بخش‌های مکانیکی مانند فنر، شفت، قرقره و قسمت‌های الکتریکی مانند کابل، پلاتین‌های متصل به حلقه مسی و شاخک‌های انتقال برق تشکیل شده‌اند.

هر یک از این بخش‌ها عملکرد خاص خود را دارند.

 1. شاخک‌های فنری:
 • این شاخک‌ها به ریل بالا و پایین وصل هستند.
 • این شاخک‌ها باعث می‌شوند جریان برق موتور، در حین باز و بسته شدن سیم قطع نشود.
 • حتماً برای شما پیش آمده است که سیم جاروبرقی را در جایی به پریز متصل کنید و بخواهید مسافت دورتری را جارو کنید.
 • در حین حرکت شما، سیم به راحتی باز می‌شود؛ بدون اینکه موجب قطع شدن جریان برق موتور شود.
 • این عمل توسط شاخک‌ها انجام می‌شود.
 1. قرقره:
 • سیم دور این قطعه پیچیده می شود.
 1. فیوز شیشه‌ای:
 • این قطعه تأمین کننده برق مورد نیاز برد است.
 1. ترمز:
 • ترمز باعث می‌شود، وقتی سیم جاروبرقی را تا بیشترین حد خود باز می‌کنید؛ سیم از دستگاه جدا نشود.
 1. پلاتین‌:
 • پلاتین‌ها در ساختار جاروبرقی وظیفه برقراری اتصال و جریان را برعهده دارند.

 تعمیرات جاروبرقی گرنیه

عیب یابی سیم جمع کن جاروبرقی

عیب یابی سیم جمع کن جاروبرقی به شرح زیر است:

برای تعمیر سیم جمع کن ابتدا باید جاروبرقی را باز کنید. اگر ایراد دستگاه شما مکانیکی و در حد خارج شدن سیم از قرقره، هرزشدن دکمه و… باشد، تنها کافیست قاب روی دکمه سیم جمع کن را بردارید تا این بخش نمایان شود. این ایرادات، ایرادات مکانیکی دستگاه هستند و به‌راحتی برطرف می‌شوند. اما ممکن است این بخش دچار یک ایراد الکتریکی شده باشد. در اینصورت تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی چندان هم ساده نیست و ممکن است برای تعمیر آن به کمک یک متخصص نیاز داشته باشید.

اگر ایراد به‌وجود آمده در دستگاه شما به‌دلیل وجود قطعی در دو سیم رابط روشن و تیره است؛ می‌توانید این دو سیم را جدا و با سیم جدید جایگزین کنید. به یاد داشته باشید که برای تعمیر، پیش از جدا کردن سیم‌ها، فیوز باید جدا شود.

اگر ایراد از این دو سیم نباشد، باید خود فیوز را مورد بررسی قرار دهید. گاهی اوقات نیز قطعی به وجود آمده ناشی از پلاتین است. برای تعمیر این بخش باید پیچ‌های روی قاب سیم جمع کن باز شود تا پلاتین و حلقه‌های مسی نمایان شوند. دو نوع ایراد ممکن است برای پلاتین‌ها به وجود بیاید، اولین ایراد اصطلاحاً خال زدن پلاتین نامیده می‌شود و دومین مسئله نیز شکستن پلاتین است. پلاتین شکسته باید تعویض شود، اما پلاتین خال زده توسط تینر و سمباده قابل تعمیر است.

نتیجه گیری از تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی در  امداد آی پی

نتیجه گیری از تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی در  امداد آی پی به شرح زیر است:

همان طور که مشاهده کردید، ایرادهای جزئی و مکانیکی سیم جمع کن، به سادگی قابل‌حل هستند. اما لازم است که ایرادات الکتریکی آن، توسط یک متخصص برطرف شود. بنابراین اگر برای تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی خود نیاز به کمک یک متخصص دارید، از کارشناسان امداد آی.پی غافل نشوید. کلیه خدمات تعمیرات سیم جمع کن جاروبرقی های ال جی، سامسونگ، بوش، پارس خزر، الکترولوکس، ناسیونال، فیلیپس و… در این تعمیرگاه انجام می شود.

این مجموعه، نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در تهران است و تکنسین‌های آن سالهاست که به صورت تخصصی در زمینه تعمیرات جاروبرقی مشغول فعالیت‌اند.  تمامی خدمات امداد آی.پی در محل و منزل و به همراه یک سال گارانتی به مشتریان این مرکز، ارائه می‌شود.


پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید