دفتر مرکزی: 88972003-021 emdadiprepair@gmail.com

تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی

تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی

این مقاله به آموزش تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی اختصاص دارد. می‌توان از موتور جاروبرقی به عنوان اصلی‌ترین قطعه آن یاد کرد. چرا که این موتور است که توان و قدرت جاروبرقی را مشخص می‌کند. چگونگی عملکرد این دستگاه به چگونگی عملکرد موتور آن بستگی دارد. بنابراین در صورت خرابی این بخش، تعمیر موتور جاروبرقی از ضروریات خواهد بود. چرا که بدون وجود موتور عملاً جاروبرقی بلا استفاده خواهد شد.

اما نکته مثبت در این قطعه وجود امکان تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی است. پیش از اقدام به تعمیر یا تعویض آن لازم است آسیب وارده را بررسی کنید. چه‌بسا که ممکن است، تغییر در عملکرد دستگاه، مانند مکش ضعیف آن یا حتی بوی سوختگی، ناشی از موتور نباشد.

دلایل خرابی و سوختن موتور جاروبرقی

شما می‌توانید نسبت به تعمیر موتور جاروبرقی یا تعویض آن بسته به میزان خرابی، تصمیم‌گیری کنید؛ اما مسماً سوختن موتور جاروبرقی دلایلی دارد که با دانستن آن‌ها بهتر می‌توانید منشأ ایراد به‌وجود آمده را بیابید.

توجه: امداد آی.پی کلیه خدمات تعمیرات جاروبرقی های برندهای مختلف را ارائه می کند. برای تعمیر جاروبرقی مورد نظر خود کلیک کنید:

جمع کردن مایعات و سوختن موتور جاروبرقی

اگر برای جمع کردن مایعات از جاروبرقی استفاده کرده‌اید یا محلی خیس را توسط جاروبرقی جارو کشیده‌اید. باید منتظر سوختن موتور دستگاه باشید. سوختن موتور دستگاه اغلب با بوی سوختگی همراه است. برای تعمیر موتور جاروبرقی یا تعویض آن ابتدا لازم است میزان سوختگی را بررسی کنید. همچنین اگر به دلیل پاره‌شدن کیسه یا استفاده از کیسه و فیلتر کثیف، خاک وارد موتور دستگاه شما شده است. قطعاً به موتور آسیب وارد خواهد کرد. اما اگر به موقع متوجه ورود خاک به داخل دستگاه شوید، امکان تعمیر جاروبرقی برای شما وجود دارد.

گرم‌شدن بیش از حد و سوختن موتور جاروبرقی

گرم‌شدن بیش از حد جاروبرقی نیز دلیلی بر از کار افتادن موتور است. جاروبرقی دارای قطعه‌ای به نام ترموستات است که در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه، آن را خاموش خواهد کرد. اگر این قطعه خراب شود، دستگاه شما در هنگام گرم‌شدن بیش از حد خاموش نمی‌شود و به موتور آسیب وارد می‌کند. البته اگر به موقع متوجه خرابی ترموستات شوید، به مرحله تعویض موتور دستگاه نخواهید رسید و مشکل جاروبرقی شما تنها با تعویض ترموستات حل خواهد شد.

البته دلایل متعددی برای گرم‌شدن بیش از حد جاروبرقی وجود دارد. دلایلی مانند انسداد لوله‌ها که منجر به کم‌شدن مکش و افزایش بار وارد بر موتور خواهد شد. همچنین ضعیف بودن برق و استفاده بی‌وقفه از دستگاه که موجب افزایش بار وارده بر موتور و خرابی آن خواهد شد.

تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی

آموزش تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی

سوختن موتور اغلب با دود، بو و کم‌شدن مکش همراه است. اما اگر بتوانید به‌موقع ایراد دستگاه خود را بفهمید دیگر نیازی به تعویض موتور جاروبرقی نخواهید داشت؛ بلکه می‌توانید قطعه خراب را تعویض نمایید.

روشن‌نشدن دستگاه می‌تواند نشانه‌ای از سوختن موتور جاروبرقی باشد. اما تنها دلیل آن نیست. بهتر است پیش از باز کردن دستگاه و تعویض موتور جاروبرقی، سیستم برق‌رسانی منزل را چک کنید یا مطمئن شوید که روشن نشدن آن به دلیل عملکرد ترموستات نیست. سپس اقدام به تعمیر موتور جاروبرقی کنید.

پیش از اقدام برای تعویض موتور جاروبرقی، بهتر است آن را باز کرده و به‌دقت بررسی کنید. گاهی اوقات تنها تعمیر موتور جاروبرقی کافی است و نیازی به تعویض کامل آن نیست. منظور از تعمیر موتور جاروبرقی، عوض‌کردن سایر بخش‌های آن مانند، زغال و کلکتور و حتی سیم‌پیچی مجدد موتور نیم‌سوز شده است که می‌تواند، ایراد ایجاد شده در موتور دستگاه شما را برطرف نماید.

کار تعمیر موتور جاروبرقی باید توسط یک متخصص انجام شود. اما امر تعویض موتور جاروبرقی به مراتب از تعمیر آن آسان‌تر است.

بهتر است تعویض موتور جاروبرقی نیز به یک متخصص سپرده شود. چراکه اتصال جابه‌جا هر یک از سیم‌ها و سایر اجزا می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در دستگاه شود. امداد آی.پی مرکز تعمیرات جاروبرقی در تهران است. برای تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی با این مرکز تماس بگیرید.

مراحل گام به گام

 1. برای تعویض موتور جاروبرقی ابتدا باید کیسه، فیلتر و سایر متعلقات آن را جدا کنید.
 2. سپس پوشش فن را بردارید.
 3. پیچ‌های مربوط به پوشش موتور را جدا کرده و پوشش موتور را خارج کنید.
 4. موتور را از جای خود بلند کنید.
 5. پلاستیک فوم مانندی که موتور را احاطه کرده‌است باز کنید.
 6. سیم‌های متصل به آن را جداکنید. (بهتر است پیش از جدا کردن سیم‌ها از آن عکس بگیرید تا در هنگام نصب موتور جدید بتوانید هر سیم را در جایگاه خودش نصب کنید)
 7. سپس فوم و سیم‌ها را به موتور جدید وصل کنید و آن را در جایگاه موتور قبلی قرار دهید.
 8. سپس قسمت‌های دیگر مانند پوشش موتور، پوشش فن، فیلتر و … را در جای خود قرار دهید.
 9. اکنون جاروبرقی شما برای استفاده آماده است.
 10. به یاد داشته باشید که پیش از بستن کامل موتور، زغال‌های جاروبرقی را نیز بررسی کنید و اگر کوتاه شده‌اند، به منظور عملکرد بهتر دستگاه، آن‌ها را نیز تعویض کنید.
 11. روش تعویض موتور جاروبرقی برای تمامی جاروبرقی‌های پاناسونیک، آاگ، سامسونگ، بوش و … یکسان است. بهتر است پیش از باز کردن دستگاه، موتور مناسب و اصلی آن را تهیه نمایید.
 12. بهتر است انجام امر تعویض و تعمیر موتور جاروبرقی را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید تا هم کار سریع‌تر پیش‌ برود و هم قطعه مناسبی جایگزین شود. همچنین سایر عیوب داخلی جاروبرقی شما نیز توسط یک تعمیرکار ماهر به‌راحتی قابل تشخیص و قابل‌حل است.

روش‌های مراقبت از موتور جاروبرقی

هر چند جاروبرقی از اجزای مختلفی تشکیل شده است اما عدم استفاده صحیح از آن تأثیر مستقیمی بر عملکرد موتور خواهد داشت. اگر می‌خواهید بدون نیاز به تعمیر موتور جاروبرقی تا مدت‌ها از وسیله خود استفاده کنید، کافیست تا مواردی را در حین استفاده از آن رعایت کنید. با رعایت این نکات، تعویض موتور جاروبرقی به امری غیرضروری تبدیل می‌شود. چرا که ممکن است موتور جاروبرقی شما، هرگز در طول عمر مفید دستگاه خراب نشود.

 1. مهم‌ترین مسئله این است که از جمع‌کردن آب و جارو کردن مایعات توسط جاروبرقی خودداری کنید. زیرا مکش جاروبرقی منجر به ورود آب به داخل موتور دستگاه شده و از آنجایی که موتور جاروبرقی یک وسیله الکتریکی است، آسیب خواهد دید.
 2. همواره از کیسه و فیلتر مناسب به‌منظور جلوگیری از ورود خاک به داخل موتور جاروبرقی استفاده کنید.
 3. از مواردی که منجر به وارد شدن بار اضافه بر موتور می‌شوند بپرهیزید.
 4. زمانی که فشار برق ضعیف است، از جاروبرقی استفاده نکنید.
 5. اگر بخشی از لوله جاروبرقی مسدود شده است، به سرعت انسداد آن را برطرف نمایید.
 6. دستگاه را در کنار بخاری و رادیاتور و در معرض گرما قرار ندهید.
 7. دستگاه را به صورت پیوسته روشن نگذارید و هر چند دقیقه یکبار استراحت کوتاهی به دستگاه بدهید.
 8. کیسه جاروبرقی را در حالی که دو سوم آن پر شده است خالی کنید.

مرکز تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی

اگر قصد دارید مدت زیادی از جاروبرقی خود استفاده کنید، بهتر است امر تعمیر موتور جاروبرقی یا تعویض آن را به یک تعمیرکار مطمئن و با تجربه بسپارید. یک تعمیرکار با تجربه می‌تواند تمامی ایرادات دستگاه شما را تشخیص داده و آن‌ها را برطرف نماید. همچنین با جایگذاری قطعه مناسب، به صورت صحیح و اصولی، موجب می‌شود تا دستگاه شما تا مدت‌ها پس از تعمیر به درستی کار کند.

مجموعه امداد آی.پی، تعمیرگاه جاروبرقی در تهران است. این مجموعه به صورت تخصصی در زمینه تعمیر جاروبرقی فعالیت می‌کند. شما می توانید برای تعمیر یا تعویض موتور جاروبرقی خود، با هر یک از شماره تلفن های این مجموعه تماس بگیرید و از کارشناسان این مرکز مشاوره دریافت کنید.

همچنین می‌توانید از تکنسین مربوط بخواهید برای تعمیر موتور جاروبرقی شما به محل مراجعه کند. تکنسین‌های این مجموعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تعمیر دستگاه شما در محل حاضر می‌شوند. همچنین موتور جاروبرقی شما با موتور اصلی مخصوص جاروبرقی تان جایگزین می‌شود.


پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید