علت داغ شدن جاروبرقی

علت داغ شدن جاروبرقی

این مقاله به شرح کامل علت داغ شدن جاروبرقی می‌پردازد. یکی از مشکلات بسیار نگران‌کننده‌ای که می‌تواند در طول عمر مفید دستگاه شما اتفاق بیفتد، داغ شدن موتور جاروبرقی است. همچنین بی‌توجهی به این مسئله و عدم حل آن نیز می‌تواند روی عملکرد و سلامت دستگاه شما تأثیرگذار باشد.

با استفاده از خدمات امداد آی پی تا 75 درصد در هزینه های تعمیرات جارو برقی خود صرفه جویی داشته باشید.

در این مقاله از امداد آی پی عناوین زیر را به همراه علت داغ شدن جاروبرقی مورد بررسی قرار داده ایم:

در ادامه با امداد آی پی همراه بمانید

اهمیت عیب یابی داغ شدن موتور جاروبرقی

اهمیت عیب یابی داغ شدن موتور جاروبرقی به شرح زیر است:

کشف علت داغ شدن موتور جاروبرقی و حل مشکل آن، بسیار لازم و ضروی است. برای این‌کار، لازم است مشکلات و معایب دستگاه و حتی نحوه استفاده از آن به دقت بررسی شود تا منشأ مشکل مشخص شود.  با دانستن منشأ بروز ایراد، به‌راحتی می‌توانید علت را بیابید و آن را برطرف سازید. پ یش از بررسی عوامل و علت داغ شدن جاروبرقی بهتر است در مورد فعالیت‌هایی که منجربه داغ شدن آن می‌شود اطلاعات داشته باشید.  در واقع بخشی از مسئله داغ شدن جاروبرقی، طبیعی است. این مسئله ممکن است در اثر استفاده بیش از حد از جاروبرقی به‌وجود بیاید. 

منظور از استفاده بیش از حد از جاروبرقی، جاروکشی برای ساعت‌های متوالی نیست. بلکه جاروکشی برای دقایقی متوالی است. همواره توصیه شده که پس از هر 10 الی 15 دقیقه جاروکشی، 5 الی 10 دقیقه استراحت به دستگاه بدهید. چرا که استفاده مکرر از آن سبب آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی و داغ شدن آن می‌شود. 

علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟

ما در این بخش به بررسی علت داغ شدن جاروبرقی یا به‌عبارتی عیب‌یابی دستگاه می‌پردازیم.

 • هرگز نباید از جاروبرقی برای جاروکشی مکان‌های نم‌دار یا جمع‌کردن آب استفاده کنید.  چرا که موتور دستگاه یک وسیله الکتریکی است و نفوذ آب به داخل آن منجر به سوختن موتور می‌شود.
 • همچنین می‌توان از این مسئله نیز به‌عنوان علت داغ شدن موتور دستگاه یاد کرد.
 • زیرا در بعضی موارد تنها مقدار کمی آب به داخل موتور نفوذ می‌کند و این امر موجب داغ شدن جاروبرقی در استفاده‌های بعدی خواهد شد. 
 • انسداد لوله‌ها و پر بودن کیسه را نیز می‌توان، علت داغ شدن جاروبرقی دانست.
 • به این دلیل که این عوامل سبب وارد شدن بار اضافه به موتور دستگاه می‌شوند.  این بار اضافه، سبب داغ شدن موتور جاروبرقی می‌شود. 
 • علاوه‌بر انسداد لوله و پر بودن کیسه، عواملی مثل ضعیف بودن قدرت برق، نوسانات برقی و … نیز باعث وارد آمدن بار بیشتر بر موتور جاروبرقی می‌شوند. 
 • داغ شدن جاروبرقی اغلب با باد گرم، بوی سوختگی یا بویی مانند بوی بخار، داغ شدن بدنه دستگاه و … همراه است.
 • اغلب در هنگام گرم‌شدن بیش از حد جاروبرقی، ترموستات عمل کرده و با خاموش کردن دستگاه مانع از سوختن موتور خواهد شد. 

دلایل فوق دو مورد از علت های داغ شدن موتور جاروبرقی است که نشان می‌دهد، نحوه استفاده شما از این دستگاه چه تأثیر مستقیمی روی عملکرد آن دارد. 

این بخش به شما کمک می‌کند تا عوامل ایجاد این مشکل را شناسایی کنید  و با شناسایی مشکل و رفع ایرادات آن به ماندگاری دستگاه خود کمک کنید.  گاهی اوقات علت داغ شدن جاروبرقی در منزل و توسط خود کاربر قابل‌رفع است.  اما گاهی اوقات نیاز است، این مشکلات و معایب توسط یک فرد متخصص برطرف شوند.

  تعمیر جاروبرقی پارس

خرابی ترموستات از دلایل داغ شدن موتور جاروبرقی

بررسی خرابی ترموستات از دلایل داغ شدن موتور جاروبرقی به شرح زیر است:

اولین علت می‌تواند، خرابی ترموستات دستگاه باشد. ترموستات وسیله‌ای است که در هنگام وارد شدن بار اضافی بر موتور آن را خاموش می‌کند. اگر ترموستات به‌درستی عمل نکند، دستگاه شما بیش از حد داغ شده و حتی ممکن است منجر به سوختن موتور نیز شود. 

 • تشخیص این مسئله بسیار ساده است.  اگر احساس می‌کنید که دستگاه شما داغ می شود، آن را برای مدت طولانی‌تر، مثلاً 30 دقیقه روشن نگه‌دارید تا ببینید ترموستات عمل می‌کند یا نه.
 • اگر ترموستات، دستگاه شما در این زمان خاموش نکند؛ باید ترموستات جاروبرقی را تعویض کنید. برای تعویض ترموستات، محفظه پلاستیکی جاروبرقی را باز کنید تا موتور و مشتقات آن نمایان شوند.
 • سپس ترموستات را با استفاده از یک اهم‌متر بررسی کنید.
 • در صورت خرابی، ترموستات را با یک ترموستات جدید جایگزین کنید. 

 تعمیر جاروبرقی بلک اند دکر

خرابی برد باعث داغ شدن موتور جاروبرقی می شود

خرابی برد باعث داغ شدن موتور جاروبرقی می شود. این موضوع را در ادامه بررسی می کنیم:

 • علت داغ شدن جاروبرقی می‌تواند خرابی برد دستگاه نیز باشد.
 • همانطورکه می‌دانید جاروبرقی‌ها نیز مانند سایر وسایل الکتریکی دارای صفحه سبز رنگی هستند که به عنوان، مغز اصلی دستگاه عمل می‌کند و دستورات را به سایر بخش‌های آن می‌فرستد.
 • حال اگر برد دستگاه شما خراب باشد، نمی‌تواند دستور روشن‌شدن ترموستات را در حین داغ شدن بیش از حد موتور صادر کند. بنابراین ترموستات عمل نخواهد کرد. 

اگر پس از بررسی ترموستات توسط اهم‌متر، متوجه شدید که ترموستات سالم است، به سراغ برد بروید و علت داغ شدن جاروبرقی را در این بخش جستجو کنید. 

  تعمیر جاروبرقی شارپ

خرابی فن موتور از دلایل داغ شدن جاروبرقی

بررسی خرابی فن موتور از دلایل داغ شدن جاروبرقی به شرح زیر است:

 • کار فن موتور، خنک کردن موتور جاروبرقی در حین کارکردن است.
 • موتور جاروبرقی وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند؛  بنابراین داغ شدن آن طبیعی است.
 • به منظور جلوگیری از داغ شدن بیش از حد و آسیب به دستگاه، فن‌هایی برای خنک کردن موتور تعبیه شده‌است.
 • عدم عملکرد فن می‌تواند به عنوان علت داغ شدن جاروبرقی گزارش شود.
 • چرا که وقتی فن کار نکند، موتور خنک نمی‌شود؛ درنتیجه بیش از حد داغ می‌شود و از کار می‌افتد.

برای بررسی فن‌ها کافیست محفظه پلاستیکی جاروبرقی را بردارید تا فن‌ها نمایان شوند. سپس درحالی‌که درب دستگاه باز است آن را روشن کنید. عدم عملکرد فن دستگاه به صورت چشمی نمایان است. 

نیم‌سوز شدن موتور از عوامل موثر بر داغ شدن جاروبرقی

بررسی نیم‌سوز شدن موتور از عوامل موثر بر داغ شدن جاروبرقی به شرح زیر است:

 • عوامل بسیاری موجب نیم‌سوزشدن موتور می‌شوند.
 • موتورها از یک سیم‌پیچ اصلی و یک سیم‌پیچ کمکی (راه‌انداز) تشکیل شده‌است.
 • وجود اتصالی در حلقه‌های اتصال یا کلاف این سیم‌پیچ‌ها، باعث نیم‌سوز شدن موتور خواهدشد.
 • بروز اتصال کوتاه، نیم‌سوز شدن موتور و … همگی علت داغ شدن موتور جاروبرقی برشمرده می‌شوند.

در موتورهای نیم‌سوز شده، کوتاه شدن مسیر جریان الکتریکی سبب می‌شوند، میدان مغناطیسی مناسب برای گردش موتور به وجود نیاید. به همین علت است که موتورهای نیم‌سوز برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند. نیم‌سوز شدن موتور نیز دارای علائمی مشابه با سوختن موتور است و اغلب با بوی سوختگی و داغ شدن همراه است.

اگر موتور دستگاه شما نیم‌سوز شده باشد، پس از باز کردن دستگاه می‌توانید نیم‌سوز شدن آن را از روی شکل ظاهری آرمیچر نیز تشخیص دهید. برای حل این مشکل می‌توانید موتور دستگاه را تعویض یا از یک سیم‌پیچ بخواهید آن را برای شما بپیچد. 

زیاد شدن بار موتور علت داغ شدن موتور جاروبرقی

بررسی زیاد شدن بار موتور و داغ شدن موتور جاروبرقی به شرح زیر است:

همانطور که پیش از این نیز به این نکته اشاره شد. علت داغ شدن جاروبرقی می‌تواند وارد شدن بار اضافی بر موتور دستگاه باشد. چرا که بار اضافی وارده بر موتور سبب می‌شود دستگاه برای ادامه کار نیاز به انرژی بیشتر داشته باشد و در نتیجه فشار بیشتری بر موتور وارد می‌شود.

عوامل بسیاری مانند

 • نوسانات برق،
 • خرابی پریز و کلید
 • عدم رسانایی صحیح برق،
 • خرابی مدارها، سوکت‌ها و اتصالات،
 • استفاده بیش از حد از دستگاه
 • و …

همگی سبب وارد شدن بار اضافی بر موتور و داغ شدن جاروبرقی خواهند شد. اگر جریان عبوری از موتور دستگاه با دور موتور و سطح سیم پیچ، همخوانی نداشته باشد، چنین مشکلی بروز پیدا می‌کند.  بنابراین علت داغ شدن جاروبرقی تا حد زیادی به نحوه استفاده ما از دستگاه بر می‌گردد. به منظور جلوگیری از داغ شدن جاروبرقی، کافیست به نحوه استفاده از آن دقت بیشتری داشته باشیم. برای مثال در زمان ضعیف بودن برق یا نوسانات از جاروبرقی استفاده نکنیم.

عدم عملکرد صحیح کلید گریز از مرکز و داغ شدن موتور جاروبرقی

بررسی عدم عملکرد صحیح کلید گریز از مرکز و داغ شدن موتور جاروبرقی به شرح زیر است:

عملکرد داخلی جاروبرقی به این صورت است که با روشن‌کردن آن، سیم‌پیچ کمکی به منظور راه‌اندازی سیم‌پیچ اصلی وارد مدار شده و با راه‌انداری آن از مدار خارج می‌شود. عمل خارج شدن سیم‌پیچ کمکی از مدار با کمک کلید گریز از مرکز انجام می‌شود. اگر این بخش به‌درستی کار نکند، هر دوی سیم‌پیچ‌های اصلی و سیم‌پیچ کمکی باهم در مدار قرار می‌گیرند و باهم جریان مصرف می‌کنند. این امر می‌تواند به عنوان علت داغ شدن جاروبرقی تلقی شود. این امر علاوه‌بر داغ شدن جاروبرقی، موجب مصرف بیش از حد برق نیز خواهد شد. هر دو این مسائل، اگر به‌موقع برطرف نشوند، از نظر اقتصادی اصلاً به نفع خانوار نیستند. 

مشکلات فیلتر و کیسه جاروبرقی دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی

بررسی مشکلات فیلتر و کیسه جاروبرقی دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی به شرح زیر است:

شاید کثیف بودن فیلتر یا پر بودن کیسه جاروبرقی، دلایل بسیار ساده‌ای به نظر برسند اما یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب داغ شدن جاروبرقی می‌شود، همین مسائل است. عدم توجه به زمان تعویض فیلتر، پر بودن بیش از حد کیسه دستگاه، انسداد لوله‌ها و … همگی از عواملی هستند که منجربه ورود خاک و گردوغبار به موتور دستگاه شده و باعث سوختن آن می‌شوند. علاوه‌بر آسیبی که پر بودن کیسه یا فیلتر دستگاه در اثر ورود گردوخاک به موتور بر آن وارد می‌کند؛ منجربه وارد شدن بار اضافی بر موتور شده و در نهایت موجب داغ شدن و سوختن موتور می‌شود. برخلاف ساده بودن ظاهر این مسئله پر بودن کیسه و فیلتر می‌تواند به عنوان علت داغ شدن جاروبرقی تلقی شود.

در نهایت پس از بررسی علت داغ شدن موتور جاروبرقی، لازم است که آن‌ها را برطرف کنیم. چراکه داغ شدن جاروبرقی در نهایت منجر به سوختن موتور و ایجاد مخارج بیشتر برای کاربر خواهد شد. همانطورکه می‌دانید برخی علت های داغ شدن جاروبرقی بسیار ساده هستند. به‌گونه‌ای که به‌راحتی می‌توانید، از آن‌ها جلوگیری کنید. اما لازم است برای رفع سایر موارد مانند مشکلات ترموستات فن و … از یک متخصص کمک بخواهید.

نتیجه گیری از علت داغ شدن موتور جاروبرقی در امداد آی پی

نتیجه گیری از علت داغ شدن موتور جاروبرقی در امداد آی پی به شرح زیر است:

مجموعه امداد آی.پی، تعمیرگاه جاروبرقی در تهران است. تکنسین‌های این مجموعه از تجربه بسیار زیادی در تعمیرات جاروبرقی برخوردارند. به همین علت، به‌راحتی می‌توانند ایراد دستگاه شما را تشخیص داده و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف سازند.

شما همچنین می‌توانید با تماس با این مجموعه از کارشناسان این مرکز مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. امداد آی.پی ارائه‌دهنده خدمات تعمیر جاروبرقی در محل و منزل است. بنابراین برای رفع ایرادی مانند داغ شدن جاروبرقی دیگر نیازی به مراجعه حضوری شما به تعمیرگاه نیست. تمامی خدمات این مجموعه دارای یکسال گارانتی هستند.


پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید