021-58941
Logo
ثبت درخواست تعمیر
logo

امداد آی پی

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر

دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر

مایکروفر یا ماکروویو از جمله وسایل برقی کاربردی در آشپزخانه است که امروزه در بیشتر خانه ها پیدا می شود. نسل های قدیمی و اولیه ماکروفر دچار مشکلات زیادی می شدند ولی با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد تغییرات در ساختار این دستگاه، بیشتر این مشکلات از بین رفتند. اما برخی از مشکلات قدیمی هنوز هم برای ماکروفرها رخ می دهند و عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از این مشکلات سوختن فیوزهای ماکروفر می باشد. امروز با سایت ما همراه شوید تا با دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر آشنا شوید و بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

کاربران گرامی، چنانچه نظر و یا تجربه ای در زمینه دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر دارید، می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها در انتهای همین مقاله به گفتمان با متخصصین امداد آی پی بپردازید.

دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر چیست؟

سوختن فیوز های ماکروفر علت ها و دلایل زیادی دارد که هرکدام از آن ها باید به صورت جداگانه بررسی شوند. دقت داشته باشید که حتی برندهای خوب و باکیفیتی مانند ال جی نیز ممکن است دچار این مشکل شوند.

به طور کلی سوختن فیوزهای ماکروفر به 3 قطعه خاص در ماکروفر ارتباط دارد و در صورتی که یکی از 3 قطعه خراب شده باشد و نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند، فیوز های ماکروفر می سوزند.

این سه قطعه شامل قطعات دیود، خازن و مگنترون می باشند. در ادامه تمامی این قطعات را مورد بررسی قرار می دهیم و می گوییم که چگونه مشکلات پیش آمده برای آن ها را برطرف کنید.

سوختن دیود یکی از دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر

اولین قطعه ای که آن را بررسی می کنیم، دیود است. وظیفه دیود این است که با کمک خازن برق 220 ولتاژ را تبدیل به برق مورد نیاز ماکروفر نماید. در این فرآیند برق ابتدا از ترانس به مگنترون می رود و سپس از سمت مگنترون به سمت خازن و دیود هدایت می شود. سپس در مرحله نهایی، دیود برق AC را به برق DC تبدیل می کند. برای اینکه تشخیص دهید دیود سوخته است یا خیر، باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • در صورتی که ماکروفر روشن است ولی غذا گرم نمی شود، دیود خراب شده است.
 • زمانی که مایکروفر روشن است، دچار اتصالی می شود. در این صورت صدای اتصالی در ماکروفر شنیده می شود و ماکروفر به صورت ناگهانی خاموش می شود.
 • برای رفع این مشکل باید دیود قدیمی را با دیود جدید عوض کنید؛ زیرا دیود غیرقابل تعمیر است. برای این کار پیشنهاد می شود که از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید؛ زیرا عوض کردن دیود به دقت و مهارت نسبتاً زیادی نیاز دارد و در صورتی که مرحله ای را اشتباه انجام دهید، به باقی قطعات ماکروفر نیز آسیب می رسانید.

خازن سوخته و ارتباطش با سوختن فیوزهای ماکروفر

در این مرحله به بررسی قطعه دیگری که در سوختن فیوزهای ماکروفر نقش دارد، می پردازیم. خازن، به عنوان یک قطعه کمکی به دیود کمک می کند تا برق AC را به برق DC تبدیل نماید.

البته وظیفه اصلی خازن این است که برق AC را در خود ذخیره کند. زمانی که ماکروفر روشن می شود و شروع به کار می کند، خازن برق ذخیره شده در خود را آزاد می کند و برق آزاد شده گرمای مورد نیاز برای گرم کردن غذا را تامین نماید. همچنین وظیفه خازن این است که برق شهری را به سمت مگنترون هدایت کند.

حالا که با این قطعه آشنا شدید، وقت آن رسیده است که با نحوه عیب یابی این قطعه و علت سوختن فیوز ماکروفر نیز آشنا شوید. اول از همه بد نیست بدانید که عیب یابی این قطعه نیازمند دقت و مهارت فنی زیادی می باشد. در ادامه نشانه های متداول خرابی خازن را برای شما شرح داده ایم:

 • ماکروفر شروع به کار کرده است ولی کار خود را انجام نمی دهد و غذا را گرم نمی کند.
 • سر و صدای زیادی در ماکروفر ایجاد شده است.
 • از ماکروفر دود خارج می شود و بوی سوختگی به مشام می رسد.
 • دقت داشته باشید که برای رفع این مشکل حتماً باید خازن را تعویض نمایید، البته این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

خرابی مگنترون آخرین دلیل سوختن فیوزهای ماکروفر

آخرین قطعه ای که باید مورد بررسی قرار بگیرد، لامپ مگنترون است. لامپ مگنترون وظیفه دارد که برق ورودی به ماکروفر را تبدیل به گرما کند. در صورتی که این قطعه خراب شود، ماکروفر نمی تواند گرمای مورد نظر خود را به دست بیاورد و در نتیجه مواد غذایی گرم نمی شوند.

 • این قطعه می تواند به سایر قطعات ماکروفر و حتی خود شما نیز آسیب وارد کند، پس حتماً نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.
 • لامپ مگنترون حتماً باید توسط تعمیرکار حرفه ای و مجرب مورد بررسی قرار بگیرد؛ زیرا قطعه خطرناکی است.
 • مهمترین نشانه خرابی مگنترون این است که ماکروفر دیگر عملکرد سابق خود را ندارد و نمی تواند مواد غذایی را گرم کند.
 • به عنوان آخرین نکته در مطلب دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر دقت داشته باشید که لامپ مگنترون باید زمانی مورد بررسی قرار بگیرد که ماکروفر روشن است و می خواهد که غذایی را گرم کند.

نتیجه گیری از دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر

به صورت کلی 3 قطعه هستند که در سوختن فیوزهای ماکروفر نقش دارند و باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند. این 3 قطعه شامل قطعات دیود، خازن و لامپ مگنترون می باشند. شما باید هرکدام از این 3 قطعه را به صورت جداگانه بررسی نمایید. با اینکه هرکدام از این 3 قطعه نشانه های خرابی مخصوص خود را دارند، ولی بین این نشانه ها یکی از آن ها مشترک است. این نشانه، گرم نشدن غذا توسط ماکروفر می باشد. باید دقت داشته باشید که از آنجا که این قطعات با برق در ارتباط هستند، در هنگام بررسی آن ها باید دقت بسیار زیادی داشته باشید.

در صورتی که در هنگام بررسی اشتباهی انجام دهید، ممکن است که به خودتان و یا دستگاه تان صدمه وارد کنید. پیشنهاد می شود که برای بررسی این قطعات از تعمیرکار مجرب استفاده نمایید. تعمیرکاران سایت امداد آی پی می توانند به سرعت مشکل شما را حل نماید. در صورتی که سوالی در رابطه با دلایل سوختن فیوزهای ماکروفر دارید، می توانید آن ها را در بخش نظرات بنویسید تا کارشناسان ما به سوال شما پاسخ دهند.


امتیاز

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید

به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید 021-88972003
فرم درخواست تعمیر