دفتر مرکزی: 88972003-021 emdadiprepair@gmail.com

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

این مقاله به بررسی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی اختصاص دارد. موتور جاروبرقی بخش مهمی از این دستگاه است. این بخش تأمین کننده انرژی مورد نیاز برای انجام وظایف جاروبرقی است. اگر این بخش از دستگاه دچار مشکل شود، عملاً دستگاه ما را از کار انداخته و انجام کار را برای آن مشکل خواهد ساخت. به همین دلیل، علت جرقه زدن جاروبرقی، باید به دقت بررسی و برطرف شود. اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا علت این امر را بیابید؛ اما برای رفع این مشکل لازم است از یک متخصص کمک بخواهید.

خوشبختانه جرقه زدن موتور جاروبرقی از آن دسته مشکلات مخفی نیست که به یکباره مشخص شود و دستگاه شما را از کار بیندازد. معمولاً جرقه از قسمت فن قابل مشاهده است و در برخی موارد حتی بوی سوختگی نیز به مشام می‌رسد.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

در هر صورت، ایراد به‌وجود آمده در دستگاه باید برطرف شود. اولین گام برای رفع مشکل، درک علت جرقه زدن موتور جاروبرقی است. بنابراین ابتدا باید بدانید که چه عواملی منجر به ایجاد جرقه در دستگاه شما می‌شوند. برای بررسی علت جرقه زدن جاروبرقی، لازم است درپوش پلاستیکی را که از موتور و سایر اجزا جاروبرقی محافظت می‌کند بردارید، تا جزییات بهتر مشخص شود. معمولاً با بررسی رنگ این جرقه‌ها می‌توان به علت پی برد. برای مثال اگر جرقه ایجاد شده به رنگ قرمز و درشت باشد، ایراد از بالشتک، موتور و آرمیچر است.

بررسی موتور جاروبرقی: برای بررسی موتور باید آن را باز کنید و به‌تنهایی به برق وصل کنید. اگر موتور دستگاه شما به‌تنهایی کار کند، باید علت جرقه جاروبرقی را در دو بخش بالشتک یا آرمیچر جستجو کنید.

بالشتک و آرمیچر جاروبرقی: برای تست بالشتک و آرمیچر از یک مولتی‌متر استفاده کنید. اگر آرمیچر دستگاه شما سوخته باشد، آثار سوختگی در سطح آن نیز قابل مشاهده است. شما می‌توانید آرمیچر دستگاه را تعویض کنید یا از یک سیم‌پیچ بخواهید، آن را از نو بپیچد.

اما اگر جرقه ایجاد شده در موتور دستگاه شما آبی و کوچک باشد، به احتمال خیلی زیاد، بالشتک دستگاه علت ایجاد جرقه در موتور جاروبرقی است.

توجه: امداد آی.پی کلیه خدمات تعمیرات جاروبرقی های برندهای مختلف را ارائه می کند. برای تعمیر جاروبرقی مورد نظر خود کلیک کنید:

سایر دلایل جرقه زدن جاروبرقی

اگرچه احتمال خرابی بالشتک با مشاهده جرقه‌های آبی و کوچک بسیار زیاد است، اما بهتر است زغال موتور را نیز بررسی کنید. به خصوص اگر دستگاه شما قدیمی است. استفاده مکرر از آن، ممکن است سبب کوتاه شده زغال و بروز مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی باشد. توصیه می‌شود در هنگام تعویض زغال‌ها، هر دو آن‌ها را باهم تعویض کنید. همچنین دقت کنید که زغال‌های جایگزین بهتر است نرم و چرب باشند.

همچنین، علت جرقه زدن موتور جاروبرقی را می‌توان، بروز اتصال کوتاه در بخش‌های مختلف دستگاه نامید. برای بررسی این امر باید مدار و اتصالات دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.

در نهایت نیز علت جرقه موتور جاروبرقی می‌تواند مربوط به کلکتور دستگاه باشد. کلکتور جاروبرقی قطعه‌ای است که در وسط موتور قرار می‌گیرد و وظیفه آن برق‌رسانی به سایر قسمت‌های دستگاه است. جرقه ایجاد شده از کلکتور، معمولاً با شدت زیاد ساطع می‌شود و دارای رنگی مهتابی است.

عوامل زیادی ممکن است موجب جرقه زدن جاروبرقی شوند. از آنجایی که این قطعه وظیفه برق‌رسانی را برعهده دارد، نوسانات برقی می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در عملکرد آن و ایجاد جرقه شوند. همچنین افزایش بار وارد بر موتور در اثر کارکرد زیاد، اتصالی سیم‌پیچ‌ها و همچنین کوتاه شدن زغال‌ها می‌توانند، این جرقه را ایجاد کنند.

رفع عیب جرقه زدن موتور جاروبرقی

رفع عیب جرقه زدن موتور جاروبرقی

برطرف کردن علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

لازم است که برای برطرف کردن جرقه ایجاد شده در موتور جاروبرقی، از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید. زیرا اگر تجربه کافی در این کار نداشته باشید، نمی‌توانید علت جرقه زدن موتور جاروبرقی را به درستی تشخیص داده و آن را برطرف نمایید. علاوه بر مهارت، انجام این کار نیاز به داشتن ابزار خاصی دارد و انجام آن برای افراد مبتدی می‌تواند خطر آفرین باشد.

برای رفع جرقه زدن موتور جاروبرقی می‌توانید از امداد آی.پی، تعمیرگاه جاروبرقی در تهران، کمک بخواهید. این مجموعه به صورت تخصصی در زمینه تعمیرات جاروبرقی فعالیت می‌کند و از تجربه فراوانی در این زمینه برخوردار است. علاوه‌بر تجربه و مهارت تعمیرکاران، کلیه خدمات این مجموعه در محل و منزل انجام می شود. بنابراین بدون نیاز به مراجعه حضوری به تعمیرگاه می‌توانید ایراد دستگاه خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنید.


پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید