021-58941
Logo
ثبت درخواست تعمیر
logo

امداد آی پی

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم خانگی کاربردی است که از آن در آشپزخانه ها استفاده می شود.مانند هر وسیله برقی دیگر، مشکلات زیادی برای ماشین ظرفشویی پیش می آید که یکی از متداول ترین آن ها جرم گرفتن بخش های مختلف ماشین ظرفشویی است.اما این مشکل چرا رخ می دهد؟از کجا بفهمیم که ماشین طرفشویی ما جرم گرفته است؟چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟برای پاسخ به این سوالات امروز با سایت امداد ای پی همراه شوید تا با نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی به صورت کامل آشنا شوید:

کاربران گرامی؛ چنانچه نظر و یا پرسش به خصوصی در مورد جرم گیری ماشین ظرفشویی دارید می توانید با به اشتراک گذاشتن نظر خود در بخش دیدگاه ها به گفتمان با متخصصین امداد آی پی بپردازید.

مرحله اول نظافت ماشین ظرفشویی؛ آشنایی با نشانه ها

قبل از اینکه بخواهیم روش های جرم گیری ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهیم باید نشانه های جرم گرفتن ماشین ظرفشویی را معرفی کنیم.با استفاده از این نشانه ها میت وانید بررسی کنید که ماشین ظرفشویی تان جرم گرفته است یا نه.

 • اولین نشانه ای که باید بررسی کنید، کیفیت شست و شو ماشین ظرفشویی است. اگرکه ماشین ظرفشویی کیفیت شست و شوی سابق را ندارد، خبر از جرم گرفتن ماشین ظرفشویی می دهد.
 • دومین نشانه ای که باید به آن دقت داشته باشید، بوی بد دستگاه است. اگرکه از داخل دستگاه بو نامطبوعی به مشام می رسد، نسبت به جرم گیری ماشین ظرفشویی اقدام کنید.
 • آخرین نشانه، جمع شدن رسوب در محیط ماشین ظرفشویی می باشد. برای اینکه بفهمید رسوب در ماشین ظرفشویی جمع شده است یا نه، باید محیط داخلی دستگاه خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده رسوب جرم گیری را شروع نمایید.

به عنوان آخرین نکته، دوره های زمانی تمیز کردن ماشین ظرفشویی بسته به محل زندگی شما بین 4 هفته تا 6 هفته متغیر است. فاکتور هایی که برروی بازه زمانی تاثیر می گذارند شامل مواردی زیادی می شوند ولی مهم ترین آنها سختی آب محل زندگی شماست.

در ادامه روش های نظافت ماشین ظرفشویی را به صورت کلی نیز توضیح داده ایم:

برای نظافت ماشین ظرفشویی، از لاستیک(واشر) درب ماشین ظرفشویی شروع کنید

لاستیک درب ماشین ظرفشویی به صورتی تعبیه شده است که با آب و رطوب زیادی در ارتباط است. به همین دلیل رسوب و جرم های بیشتری در این قطعه جمع می شوند.برای اینکه این قطعه را جرم گیری کنید، می توانید از سرکه استفاده کنید.

 • برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی ابتدا باید لاستیک را از محفظه درب خارج کنید و آن را بیرون بیاورید.
 • در این مرحله دستمالی را به سرکه آغشته کنید.
 • سپس دستمال را همه جا لاستیک بکشید تا جرم های آن پاک شوند و به خوبی تمیز شود.
 • برخی از قسمت های لاستیک باریک هستند و شما نمی توانید با دستمال آن قسمت ها را پاک کنید، به همین منظور استفاده از خلال دندان توصیه می شود.

نحوه تمیز کردن محفظه های داخلی ماشین ظرفشویی

قسمت بعدی که باید جرم گیری شود، محفظه های داخلی ماشین ظرفشویی می باشد. برخلاف قطعه ای قبلی، برای پاک کردن محفظه های داخلی کار سختی پیش رو ندارید.

 • ابتدا بررسی کنید که کدام قسمت از محفظه رسوب کرده و به پاکسازی نیاز دارد. سپس در مرحله بعدی با استفاده از آب و ماده شوینده آن قسمت را تمیز کنید.
 • اینکار را تا زمانی ادامه دهید که رسوبی در محفظه های داخلی باقی نماند.
 • بد نیست بدانید که محفظه های داخلی ارتباط نزدیکی با قطعه های داخلی ماشین ظرفشویی دارند. به همین منظور زمانی که این قسمت ها را جرم گیری می کنید، مراقب باشید که آب به قطعات داخلی نرسد و ماشین ظرفشویی شما دچار سوختگی نشود.

جرم گیری ماشین ظرفشویی و ارتباط آن با سبد ها

از قطعاتی دیگری در ماشین طرفشویی که با آب سر و کار دارند، سبد های شست و شو ماشین ظرفشویی هستند. این قطعات به صورت مستقیم با آب پرفشار و گرم ارتباط دارند و به همین دلیل بیشتر اوقات رسوب می گیرند. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی در این مرحله:

 • در مرحله اول ابتدا سبد ها را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.
 • برای تمیز کردن این قطعات نیاز به فرچه دارید. برای تمیز کردن این قطعات فرچه را به صورت رفت و برگشتی برروی تمام بخش های سبد های شست و شو بکشید.
 • سپس آن ها را آب بکشید تا رسوب های آن تمیز شود. برای تاثیر گذاری بیشتر میتوایند از مواد شوینده نیز استفاده کنید.
 • همچنین دقت داشته باشید بعد از شست و شو سبد ها را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. صبر کنید تا قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی و سبد های شست و شو خشک شوند سپس آن ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

نظافت ماشین ظرفشویی به صورت کلی

زمانی که تمام این مراحل را طی کردید، وقت آن رسیده است که ماشین ظرفشویی خود را به صورت کلی جرم گیری نمایید. برای اینکار هم می توانید از ماده های شوینده صنعتی و هم از ترکیب های پاک کننده طبیعی استفاده نمایید.در ادامه به بررسی بهترین ترکیب های جرم زدا طبیعی برای نظافت ماشین ظرفشویی می پردازیم و می گوییم که چگونه از آن ها استفاده کنید.

 • یکی از بهترین ترکیب های جرم زدا، ترکیب سرکه و جوش شیرین می باشد. برای استفاده از این ترکیب، مقداری سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید.
 • سپس آن را در محیط داخلی ماشین ظرفشویی بریزید و بگذارید که ماشین ظرفشویی با یک برنامه ساده و سبک یک بار خود را بشورد.
 • زمانی که فرایند شست و شو تمام شد، مشاهده می کنید که جرم های موجود در ماشین ظرفشویی از بین رفته اند.
 • مزیت استفاده از این ترکیب در این است که حتی بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی نیز از بین می برد.

نتیجه گیری از جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی به عملی گفته می شود که شما در آن مواد غذایی چسبیده و یا رسوبات را از ماشین ظرفشویی خود پاک می کنید. برای انجام صحیح اینکار باید 4 بخش مختلف از ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری کنید. بخش ابتدایی لاسیتک درب ماشین ظرفشویی است و سپس به ترتیب بخش های دیگر شامل محظفه های داخلی، سبد های شست و شو و جرم گیری کلی ماشین ظرفشویی می باشد. با اینکه تمیز کردن ماشین ظرفشویی کاری ساده است، ولی در صورتی که فکر می کنید ممکن است به ماشین ظرفشویی تان آسیب برسانید حتماً به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید تا اینکار را برای شما انجام دهد. تعمیرکاران سایت امداد ای پی بهترین گزینه هستند.


امتیاز

دیدگاهی بنویسید

نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید

به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید 021-88972003
فرم درخواست تعمیر