021-91093903
ثبت درخواست تعمیر
logo

امداد آی پی

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-91093903

تاریخچه جاروبرقی

تاریخچه جاروبرقی

جاروبرقی نقش مهمی در نظافت خانه بر عهده دارد بنابراین نگهداری و افزایش طول عمر جاروبرقی این وسیله پر کاربرد بسیار مهم است راه کار های بسیار زیادی وجود دارند که با کمک آنها از تعمیر جاروبرقی میتوانیم خودداری کنیم. از این رو شاید برای شما هم سوال باشد که تاریخچه جاروبرقی مربوط به کدام بازه زمانی است و یا اولین جاروبرقی دنیا به دست چه کسی اختراع شده است تا امروز ما بدون هیچ گونه دغدغه ای به راحتی کف خانه را نظافت کنیم. امداد آی پی در ادامه این مطلب تاریخچه جاروبرقی را برای شما شرح داد و شما را با نحوه کار این دستگاه پر استفاده آشنا خواهد کرد. با ما همراه باشید.

کاربر گرامی، چنانچه سوالی در مورد تاریخچه جاروبرقی دارید، می توانید در انتهای این مطلب با تکنسین های امداد آی پی مطرح کنید.

جاروبرقی چیست؟

 

پیش از این تاریخچه جاروبرقی را شرح دهیم و مخترع آن را معرفی کنیم، بهتر است بیش تر با این دستگاه و طرز کار جاروبرقی آشنا شوید.

جاروبرقی یک دستگاه برقی است که با ایجاد نمودن خلاء، مکش ایجاد می کند تا گرد و غبار را جذب کند. این خلاء به وسیله یک پمپ ایجاد می گردد. البته لازم به ذکر است که ساختار جاروبرقی به گونه ای است که پمپ و دیگر اجزای جاروبرقی با یکدیگر در تعامل می باشند.

قطعات جاروبرقی

قطعات جارو برقی، خودش به چند دسته تقسیم می‌شود. قطعه‌ی اصلی این دستگاه، موتور جارو برقی می‌باشد که کار اصلی، یعنی مکش را به وجود می‌آورد. پس توصیه می شود حتما نکات مهمی را درباره موتور جاروبرقی بلد باشید، نکاتی از قبیل علت داغ شدن موتور جاروبرقی، علت جرقه زدن موتور جاروبرقی، آموزش باز کردن موتور جاروبرقی و … در دیگر قسمت‌ها، لوازم یدکی جارو وجود دارند که شامل لوله‌ی تلسکوپی، خرطومی، کیسه و … می‌باشد که همه‌ی این ها در کنار هم، وظیفه‌ی کشیدن گرد و غبار و ذرات ریز زباله موجود در سطح را انجام می‌دهند.

معرفی انواع جارو

در بررسی تاریخچه جاروبرقی  لازم است انواع آنرا بررسی کنیم. جاروبرقی نیز همانند سایر لوازم خانگی از چندین قرن پیش به شکل و مدل های ساده تری در خانه ها مشاهده می شد. با گذر زمان و پیشرفت علم، این دستگاه نیز دستخوش تغییراتی شد. از این رو امروزه مدل های مختلفی از جارو را مشاهده می کنیم. از مهم ترین آن ها می توانیم از جارو دستی، جارو نپتون، جاروبرقی، جاروبرقی سطلی، جاروبرقی رباتیک نام ببریم.

اولین جاروبرقی دنیا

اولین جاروبرقی دنیا

اولین سوالی که در زمان بررسی تاریخچه جاروبرقی به ذهن هر کسی می رسد این است که اولین بار جاروبرقی در کدام کشور اختراع شد. اولین جاروبرقی دنیا در آنریکا به ثبت رسیده است. در ادامه روند اختراع جاروبرقی را برای شما شرح خواهیم داد.

پس از انقلاب صنعتی در جهان جارو نیز دستخوش تغییراتی شد و مدل های برقی این وسیله اختراع شدند. اولین مرتبه در تاریخ 1860 جاروبرقی دستی که از یک دمنده یا کوپلینگ و برس چرخان تشکیل شده بود در آمریکا و توسط دنیل هس اهل ایلات وست یونیون به ثبت رسید. جاروبرقی دنیل هس به مک چرخش کوپلینگ مکش ایجاد می کرد و گرد و غبار را می ربود. این جاروبرقی در آن سال ها به رفتگر فرش شهرت یافته بود.

این دستگاه از دو محفظه پر از آب تشکیل شده بود تا پس از جذب گرد و غبار، از پخش شدن آن ها در فضای خانه جلوگیری کند. در اینجا لازم است توجه ای به  آب خوردگی موتور جاروبرقی داسته باشید.در واقع آب تعبیه شده در داخل این محفظه ها بر روی برس جاروبرقی اسپری می شد و سپس حرکت می کرد.

نه سال پس از اختراع این دستگاه در تاریخ 8 ژوئن شخصی در شیکاگو به نام مک فی جاروبرقی جدید تری را اختراع کرد. تا آن زمان صرفا از جاروبرقی دنیل هس برای تمیز نمودن فرش استفاده می شد. جاروبرقی مک فی یک جاروبرقی کاملا مکانیکی بود. چرا که در ساختار آن یک موتور الکتریکی تعبیه شده بود که انرژی آن از طریق چرخ دنده تامین می شد.

بسیاری از مورخان، در زمان بررسی تاریخچه جاروبرقی، این دستگاه را اولین جاروبرقی جهان به شمار می آورند.

مخترع جاروبرقی چه کسی است؟

مخترع جاروبرقی

مک فی نیز به عنوان مخترع جاروبرقی معرفی می شود. لازم به ذکر است که یک نسخه از این جاروبرقی در حال حاضر در موزه ایالات متحده آمریکا نگهداری می شود. باقی جاروبرقی ها در آتش سوزی شیکاگو به طور کامل از بین رفتند.

سال ها بعد در انگلستان فردی با استفاده از یک موتور بنزینی یک جاروبرقی مکشی و یا دمنده ساخت که با نصب چرخ برای حرکت دادن آن شبه به سبد خرید شده بود. در سال 1901 این جاروبرقی جایگزین جاروبرقی مک فی شد و در بین مردم جایگاه ویژه ای به دست آورد. باتوجه به اهمیت ویژه جاروبرقی در نظافت لازم است که با علائم سوختن جاروبرقی آشنا شوید.

این وسیله بیرون از خانه روشن می شد و به کمک یک شلنگ رابط داخل خانه را تمیز می کرد. سال ها از این دستگاه برای تمیز نمودن سطح شهر لندن استفاده می کردند اما به دلیل سر و صدای زیادی که داشت پس از چند سال محبوبیت خود را در بین مردم از دست داد.

جیمز مووری که حساسیت شدیدی به گرد و غبار داشت، تصمیم گرفت تا جاروبرقی کامل تری را طراحی کند. اما به دلیل شرایط نابسامان مالی که داشت نتوانست طراحی خود را شروع کند. از این رو به دنبال سرمایه گذار بود. وی با جست و جو فراوان شخصی به نام هوور را پیدا کرد. هوور یک تاجر مشهور در بریتانیا بود. البته در ابتدا راصی به سرمایه گذاری بر روی طرح نبود اما با تلاش های مووری تنها مایل به خریداری این ایده و حق اختراع آن شد. در سال 1908 اولین جاروبرقی برند هوور ثبت شد و تا به امروز نیز این برند به فعالیت خود ادامه داده است و توانسته یکی از شناخته شده ترین برند های لوازم خانگی در جهان شود.

نخستین جاروبرقی قابل حمل در چه زمانی تولید شد؟

بر اساس تاریخچه جاروبرقی، اولین دستگاهی که ظاهری مدرن تر و شبیه تر به جاروبرقی های امروزی داشت، جاروبرقی الکترولوکس بود که در سال 1927 معرفی شد. البته لازم است بدانید که بعد از جنگ جهانی دووم تغییر و تحولاتی در صنعت لوازم خانگی به وجود امد که جاروبرقی نیز تحث تاثیر قرار گرفت. امروزه که جاروبرقی های صنعتی اتوماتیک بوجود آمده اند، بهتر است نحوه استفاده از این جاروبرقی های صنعتی اتوماتیک را یادبگیرید.

بعد از این تاریخ جاروبرقی ها رو به روز کوچک تر شدند و شکل ظاهری آن ها مدرن تر شد. جاروبرقی های قابل حمل و هم چنین جاروبرقی های مرکزی جزو جاروبرقی های مدرن آن زمان محسوب می شدند که کم کمک جای خود را به جاروبرقی امروزی دادند.

تاریخچه جاروبرقی در ایران

تاریخچه جاروبرقی در ایران بر این اساس است که اولین جاروبرقی در ایران، جاروبرقی الکترولوکس بود. اما تولید جاروبرقی در ایران از سال 1357 تحت لیسانس الکترولوکس سوئد آغاز شد. در اوایل این فعالیت ایران روز به روز شاهد افزایش تولید و تقاصای مشتریان جاروبرقی بود. اما پس از شروع جنگ تحمیلی به دلیل شرایط سختی که برای کشور به وجود آمد، میزان تولیدات کاهش پیدا کرد.

در سال 1367 دومین خط تولید جاروبرقی تحت لیسانس کمپانی آاگ در کشور راه اندازی شد که پس از ان در سال 1371 شرکت های دیگر شروع به تولید و ساخت جاروبرقی در کشور کردند.

بهترین جاروبرقی در بازار چیست؟

بهترین جاروبرقی برای هر کسی میتواند متفاوت بتشد. اما اگر بخواهیم به چند نمونه از بهترین جاروبرقی ها اشاره کنیم، فیلیپس، پاناسونیک، سامسونگ، پارس خزر و بوش توانسته اند جاروبرقی های با کیفیتی را تولید و به بازار عرضه کنند.

در کنار انتخاب بهترین جاروبرقی ها لازم است نحوه صحیح جاروبرقی کشیدن را نیز به خوبی بلد باشید، تا بهترین استفاده از این وسیله پر کاربرد ببرید.

نگاهی به پرفروش ترین جاروبرقی های بازار ایران

بهترین مارک جاروبرقی ایرانی در این لیست جمع آوری شده تا شما را در خرید راهنمایی نماید که این برند ها شامل پاکشوما، امرسان، اسنوا، دوو ، تولیپس و پارس خزر می شود.

شما عزیزان اگر بتوانید جاروبرقی های اصل را تشخیص دهید قطعا خرید بهتری خواهید داشت، به همین جهت ما برای شما نحوه تشخیص جاروبرقی اصل را فراهم کرده ایم.


5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهی بنویسید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
کامنت خود را وارد کنید
به مشاوره نیاز دارید؟
تماس بگیرید 021-91093903
فرم درخواست تعمیر