آموزش تعمیرات غذاساز

در این مقاله در مورد آموزش تعمیرات غذاساز صحبت خواهیم کرد. آموزش تعمیرات غذاساز شامل چند بخش اصلی است:

 1. آشنایی با مشکلات متداول دستگاه
 2. عیب یابی غذاساز
 3. تشخیص و حل مشکل
 4. تشخیص و ارجاع به تعمیرکار

در تلاشیم در این مقاله شما را با چند نمونه از مشکلات متداول غذاساز آشنا کنیم، سپس به عیب‌یابی و رفع مشکل بپردازیم. مشکلات ساده و کوچک دستگاه را می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به حضور تعمیرکار، حل کنید. اما گاهی اوقات بهتر است بجای دست‌کاری دستگاه و بیشتر کردن مشکل، برای رفع آن به یک متخصص مراجعه کنید.

همان‌طور که می‌دانید غذاساز یک وسیله همه‌کاره و همه فن حریف است. از خرد کردن سبزی و گوشت تا مخلوط کردن و آسیاب و رنده، همگی توسط این دستگاه قابل انجام است. به عبارتی دستگاه غذاساز شامل چندین دستگاه است که بر روی یک موتور سوار شده‌اند. حال تصور کنید که موتور این دستگاه از کار بیفتد. با از کار افتادن موتور غذاساز، عملاً چندین دستگاه باهم از کار می‌افتند. بنابراین بهتر است در نگهداری از این وسیله دقت بیشتری داشته باشیم.

نمایندگی تعمیرات غذا ساز
عیب یابی غذا ساز
عیب یابی غذا ساز

توجه: امداد آی.پی، تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی، کلیه خدمات تعمیرات لوازم خرد آشپزخانه را ارائه می دهد. برای تعمیر وسیله مورد نظر خود کلیک کنید:

آموزش تعمیرات غذا ساز به همراه عیب یابی

ما قصد داریم بحث آموزش تعمیرات غذاساز را با معرفی مشکلات متداول آن و عیب یابی مرحله‌به‌مرحله، آغاز کنیم. چراکه بخش زیادی از فرآیند تعمیر، بسته به چگونگی عیب یابی غذاساز است. اگر بتوانید ایراد دستگاه را درست تشخیص دهید و سرمنشأ آن را بیابید، عملاً نصف راه تعمیر را طی کرده‌اید. در این بخش، تعدادی از مشکلات و معایب دستگاه با ذکر علت آورده شده است. بعضاً برخی از این مشکلات به دلیل استفاده ناصحیح از دستگاه است که با استفاده صحیح از آن به راحتی حل می‌شوند.

چرا غذا ساز روشن نمی‌شود، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

عمده‌ترین مشکلی که در مورد غذاساز اتفاق می‌افتد. روشن نشدن آن است. این مشکل دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. اولین مهم‌ترین دلیل آن، قرار نگرفتن و چفت نشدن صحیح قطعات در جایشان است. به این دلیل که اغلب این دستگاه‌ها به منظور، افزایش ایمنی در صورت عدم نصب صحیح قطعات روشن نمی‌شوند. ابتدا دقت کنید که پارچ مخلوط‌کن، آسیاب یا هر بخشی که در حال استفاده از آن هستید به درستی در جای خود قرار گرفته باشند. در برخی دستگاه‌ها حتی درب بخش‌های مختلف آن نیز باید در جای خود قرار بگیرد تا دستگاه روشن شود. اگر تمام جزییات به صورت صحیح در جای خود قرار دارند اما همچنان دستگاه روشن نمی‌شود. بخش‌های دیگری نیز باید موردبررسی قرار بگیرند.

دلیل دوم بروز این مشکل که در مقاله آموزش تعمیرات غذا ساز با آن آشنا خواهید شد، مربوط به طریقه استفاده از دستگاه می‌شود که در بسیاری از موارد ایجادکننده مشکل است. باید دقت کنید که در هنگام استفاده از تمام قسمت‌های غذاساز، مقدار کافی از ماده غذایی را درون محفظه آن بریزید. اگر مقدار ماده‌ای که درون غذاساز ریخته‌اید زیاد باشد، دستگاه مجدداً به دلیل مسائل ایمنی روشن نمی‌شود. زیرا قادر نیست ماده غذایی را بچرخاند و خرد کند.

چرا مواد غذایی از غذاساز بیرون می‌ریزد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر مواد غذایی از دستگاه غذاساز شما بیرون می‌ریزد، احتمالاً بیش از حد ظرفیت آن، ماده غذایی درون دستگاه می‌ریزید. توصیه می‌شود همواره به مقدار ماده غذایی که درون دستگاه قرار می‌دهید دقت داشته باشید. به این دلیل که ممکن است موجب آسیب جدی به موتور شود. البته احتمال دارد، لاستیک آب‌بندی دستگاه معیوب باشد یا بخش‌هایی مانند بدنه هر یک از ظروف مخلوط‌کن، آسیاب و …یا درب آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها، ترک برداشته باشد.

چرا غذاساز به‌طور متناوب کار می‌کند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر دستگاه شما به‌طور متناوب کار می‌کند، برای عیب یابی غذا ساز باید به سراغ بخش‌هایی مانند سیم‌کشی و تسمه موتور بروید. البته منظور از سیم‌کشی در این بخش کلیه اتصالات و سیم‌کشی داخلی دستگاه است که ممکن است این مشکل را به وجود آورده باشد. همچنین ممکن است نیاز باشد برای حل این مشکل تسمه موتور را جا بیندازید یا حتی آن را تعویض کنید. اگر تسمه موتور شل شده، بیش از حد داغ است یا اندازه آن نسبت به ‌اندازه قبل بزرگ‌تر است، باید تعویض شود. بهتر است این مشکل توسط یک تعمیرکار برطرف شود.

چرا موتور غذاساز صدای غیرعادی می‌دهد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

گاهی اوقات غذاساز شما دچار یک گیر مکانیکی در قسمت‌های داخلی است. به همین علت صداهای غیرعادی ایجاد می‌کند. این صداها عمدتاً به دلیل مشکلات به وجود آمده در بلبرینگ و بوش دستگاه است. بنابراین برای عیب یابی غذاساز باید دستگاه خود را باز کنید و این بخش‌ها را موردبررسی قرار دهید. البته زیاد و سنگین بودن ماده غذایی موجود در هر یک از بخش‌های این دستگاه می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند. بهتر است پیش از استفاده از دستگاه مواد غذایی درشت را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید تا آماده سازی آن برای دستگاه غذاساز راحت‌تر باشد.

چرا دستگاه روی بعضی سرعت‌ها کار نمی‌کند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

گاهی اوقات متوجه می‌شوید که دستگاه شما وقتی روی برخی سرعت‌ها تنظیم است، کار نمی‌کند. برای عیب یابی غذاساز بهتر است همان بخش سوییچ چند سرعته و اجزای مرتبط با آن را موردبررسی قرار دهید. برای شروع با استفاده از یک مولتی متر، جریان برق ورودی به سوییچ چند سرعته را کنترل کنید.

چرا زیر زغال‌های غذاساز جرقه مشاهده می‌شود، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

با استفاده از مقاله آموزش تعمیرات غذاساز، می‌توانید دلیل مشاهده جرقه در زغال غذاساز را بیابید. برای این کار باید، زغال‌ها و همچنین فنر دستگاه را بررسی کنید. اگر زغال‌ها کوتاه شده باشند یا فشار فنر کم باشد، زغال جرقه می‌زند. بلبرینگ و بوش را نیز بررسی کنید تا در جای خود لق نزنند و ایجاد جرقه نکنند. البته ایجاد جرقه در زیر زغال‌ها دلایل دیگری نیز دارد. مثل لاغر شدن شفت آرمیچر یا سوختن فنر پشت زغال. جابه‌جایی سیم‌ها نیز دلیل دیگری برای این موضوع است. اگر جرقه‌ای که در زیر زغال‌ها ایجادشده شدید باشد، تیغه کلکتور کنده‌شده یا آرمیچر و بالشتک سوخته‌اند.

چرا موتور روشن می‌شود اما تیغه دستگاه نمی‌چرخد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر موتور روشن می‌شود اما تیغه آن نمی‌چرخد، برای عیب یابی غذاساز باید به سراغ تیغه بروید. تیغه دستگاه شما احتمالاً شکسته است به همین علت نمی‌چرخد. تیغه را کاملاً بررسی کنید. اگر اثری از شکستگی و آسیب در آن مشاهده نکردید، آن را تمیز و چرب کنید و مجدداً استفاده کنید.

برخی غذا ساز ها تسمه دارند و برخی دیگر ندارند. اگر غذاساز شما از نوع تسمه دار است، تسمه را چک کنید. تسمه ممکن است در اثر گذشت زمان کش بیاید و از اندازه اولیه بزرگ‌تر شود. درنتیجه از جایش خارج می‌شود. البته گاهی اوقات نیز تسمه بدون دلیل از جایش خارج می‌شود و چنین مشکلی را به وجود می‌آورد. در هر صورت اگر تسمه به هر دلیلی از جای خود خارج‌شده، آن را سوار کنید. در صورتی هم که تسمه شکل اولیه خود را از دست داده است، آن را با یک تسمه جدید جایگزین کنید.

اگر غذاساز شما تسمه ندارد، در چنین مواقعی باید چرخ‌دنده‌ها را بررسی کنید. اگر اثری از ساییدگی یا آسیب در چرخ‌دنده‌ها مشاهده کردید، می‌توانید آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را با چرخ‌دنده جدید جایگزین کنید یا از یک تراشکار بخواهید آج چرخ‌دنده را برایتان اصلاح کند.

چرا مواد به درستی آسیاب نمی‌شوند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

همان‌طور که گفته شد، به منظور آموزش تعمیرات غذاساز، در بسیاری از موارد باید طریقه استفاده از دستگاه را اصلاح کنید. اگر مواد شما به درستی آسیاب نمی‌شوند، مشکل از طرز استفاده از دستگاه غذا ساز هست. اولین مهم‌ترین دلیل آن، وجود مقدار زیاد ماده غذایی درون دستگاه است. سرعت انتخابی برای خرد یا آسیاب کردن مواد کم است یا قطعات دستگاه به درستی بر روی یکدیگر سوار نشده‌اند.

چرا چراغ دستگاه روشن می‌شود اما دستگاه کار نمی‌کند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

ابتدا باید مطمئن شوید که پارچ مخلوط‌کن، آسیاب یا هر بخش که در حال استفاده از آن هستید به درستی در جای خود قفل‌شده باشد. اگر مشکلی در سوارشدن قطعات نبود، ایراد دستگاه ممکن است از کابل برق یا دمای داخلی آن است. اگر دستگاه به کندی کار کرده باشد یا از آن برای پوره کردن چیزی استفاده کرده‌اید، بهتر است دستگاه را به خوبی تمیز کنید.

چرا دستگاه کار می‌کند اما در حین کار کردن ناگهان از کار می‌افتد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر دستگاه شما در حین کار کردن ناگهان از کارافتاده، احتمالاً به دلیل گرم شدن بیش از حد آن است. موتور دستگاه برای جلوگیری از بروز آسیب، به‌طور خودکار خاموش می‌شود. در چنین مواقعی دستگاه خود را خاموش کنید و حداقل 15 دقیقه صبر کنید، سپس مجدداً آن را روشن کنید، اگر دستگاه شما کار نکرد، نیاز است زمان بیشتری صبر کنید. اگر باز هم روشن نشد با استفاده از دفترچه راهنما آن را به تنظیمات کارخانه برگردانید. در غیر این صورت بهتر است برای عیب یابی غذاساز و رفع مشکل با یک متخصص تماس بگیرید.

آموزش نگهداری از غذاساز

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، پیش از آموزش تعمیرات غذاساز باید با نحوه نگهداری از آن آشنا باشد. در صورتی که از این دستگاه به‌طور صحیح استفاده شود، بسیاری از این ایرادات برای دستگاه اتفاق نمی‌افتد.

 • برای استفاده از دستگاه غذاساز دقت داشته باشید که تمام قطعات آن به درستی در جای خود سوار شده باشند. در غیر این صورت دستگاه روشن نخواهد شد.
 • به مقدار کافی مواد غذایی درون دستگاه بریزید. سنگین کردن غذاساز به موتور دستگاه فشار می‌آورد و موجب خرابی آن می‌شود.
 • سعی کنید مواد غذایی مانند گوشت و سبزی را برای استفاده در غذاساز به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.
 • مواظب باشید که آب به درون موتور، کلید چند سرعته یا کنترل پنل دستگاه نفوذ نکند.
 • برای یکدست کردن حلیم یا مواد غذایی با ویسکوزیته بالا از غذاساز استفاده نکنید.
 • قطعات دستگاه را پس از هر بار استفاده به دقت شستشو دهید.
 • اجازه بدهید پس از شستشو قطعات کاملاً خشک شوند و سپس مجدداً از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کنید.
 • دقت داشته باشید که از مواد سفت که موجب آسیب رسیدن یا شکستن تیغه می‌شود درون دستگاه استفاده نکنید.
 • سعی کنید از خرد کردن مواد غذایی که موجب کند شدن تیغه دستگاه می‌شود خودداری کنید.

نتیجه گیری از آموزش تعمیرات غذاساز

همان‌طور که از بخش‌های قبلی مقاله آموزش تعمیرات غذاساز پیداست، بسیاری از مشکلات مربوط به این وسیله باید توسط یک تعمیرکار ماهر برطرف شود. به این دلیل که یک تعمیرکار ماهر به مشکلات و معایب دستگاه بیشتر واقف است. بنابراین می‌تواند ایراد دستگاه را به‌طور صحیح و اصولی برطرف کند و موجب افزایش عمر مفید دستگاه پس از تعمیر شود. ما برای تعمیر غذاساز، امداد آی.پی را پیشنهاد می‌دهیم. این مجموعه باسابقه بسیاری که در زمینه تعمیرات انواع غذاساز را دارد، می‌تواند به صورت کاملاً درست و اصولی دستگاه شما را تعمیر کند. این مجموعه همچنین خدمات خود را در محل و منزل و با یک سال گارانتی ارائه می‌دهد. برای استفاده از خدمات این مجموعه، همچنین دریافت مشاوره در زمینه تعمیرات غذاساز، با شماره تلفن‌های امداد آی.پی تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code