آموزش تعمیرات آبمیوه گیری

این مقاله با محوریت آموزش تعمیرات آبمیوه گیری به نگارش در آمده است. برای تعمیرات این دستگاه، ابتدا باید در مورد مشکلات و معایبی که ممکن است برای آن به ‌وجود بیاید اطلاعات داشته باشیم. سپس باید با توجه به ایراد پیش‌آمده به عیب یابی آبمیوه گیری بپردازیم. علت ایجاد مشکل را بیابیم و آن را برطرف سازیم.

آبمیوه گیری وسیله‌ای است که در منازل ما و همچنین در مغازه‌های آبمیوه فروشی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این دستگاه می‌توان در چند دقیقه یک نوشیدنی سالم از میوه‌های طبیعی برای خانواده تهیه کرد؛ بنابراین بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که بجای استفاده از آب‌میوه‌های غیرطبیعی و تنقلات ناسالم، با استفاده از این دستگاه نوشیدنی موردنظر خود را تهیه کنند. حال اگر این دستگاه خراب شود، قطعاً در مرحله اول به فکر تعمیر آن می‌افتید. ما در تلاشیم با نگارش مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری به شما در نحوه عیب یابی آبمیوه گیری و تعمیرات آن کمک کنیم.

تعمیرات آبمیوه گیری در تهران

آموزش تعمیرات آبمیوه گیری

آغازکننده فرایند آموزش تعمیرات آبمیوه گیری، نحوه عیب یابی آن است. برای تعمیر هر وسیله‌ای در مرحله اول، باید به ایراد دستگاه واقف باشیم، یعنی بدانیم برای رفع عیب آن باید به کدام بخش مراجعه شود. سپس با توجه به آموزش‌هایی که فراگرفته‌ایم، عیب به وجود آمده را برطرف کنیم. تعدادی از مشکلات متداول آبمیوه گیری در این بخش ذکر شده است. شما می‌توانید ایراد دستگاه خود را بیابید و سپس اقدام به عیب یابی آبمیوه گیری و تعمیر آن کنید. البته در بعضی موارد بهتر است که کار تعمیرات توسط خود فرد انجام نشود و تعمیرات به یک متخصص سپرده شود.

چرا موتور آبمیوه گیری داغ می‌کند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

در این مواقع برای عیب یابی آبمیوه گیری، باید طریقه استفاده از آن را در نظر بگیرید. اگر مقدار زیادی میوه درون دستگاه ریخته‌اید، احتمال اینکه بار موتور زیاد شود و دستگاه داغ کند زیاد است. همچنین اگر به صورت مداوم از دستگاه استفاده کنید، احتمال داغ شدن موتور آن را بالا می‌برید.

در صورتی که دستگاه شما بدون اینکه چیزی داخل آن ریخته باشید، روشن بماند و کار کند، باعث داغ شدن موتور می‌شود. همچنین اگر محور شفت اصلی از جای خود خارج شود، باعث داغ شدن دستگاه خواهد شد. اگر ایرادی در طرز استفاده از دستگاه وجود ندارد. بهتر است محور شفت اصلی را بررسی کنید.

وجود اجسام سخت در محفظه دستگاه موجب داغ شدن آن می‌شود. بهتر است از آبمیوه گیری برای گرفتن آب میوه‌های سخت مانند به و … استفاده نکنید. چراکه نه‌تنها آب میوه به خوبی گرفته نمی‌شود، بلکه به دستگاه شما نیز آسیب می‌رساند.

اگر دستگاه آبمیوه گیری را برای استفاده، روی فرش یا موکت قرار داده‌اید، داغ شدن دستگاه طبیعی است. چراکه هوا نمی‌تواند رد و بدل شود و درنتیجه موتور دستگاه داغ خواهد شد.

درنهایت علت داغ شدن دستگاه ممکن است نیم‌سوز شدن موتور آن باشد. البته نیم‌سوز شدن موتور با مشاهده دود و خروج بو از دستگاه همراه است. برای اطمینان از نیم‌سوز شدن موتور، دستگاه را باز کنید و سیم‌پیچ آن را ببینید. اگر آثاری از سوختگی یا آسیب بر روی سطح آن مشاهده کردید، آرمیچر دستگاه شما نیم‌سوز شده است. برای رفع این مشکل می‌تواند آن را تعویض کنید یا از یک متخصص بخواهید سیم‌پیچ را از نو بپیچد.

چرا با روشن شدن آبمیوه گیری، فیوز برق منزل می‌پرد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

برای عیب یابی آبمیوه گیری باید به بخش‌های درونی این دستگاه مراجعه شود. این مشکل اغلب به دلیل بروز اتصال کوتاه در یکی از سیم‌ها یا قطعات داخلی آبمیوه گیری به وجود می‌آید. البته مشکلاتی همچون خرابی خازن یا سوختن موتور نیز می‌تواند موجب پریدن فیوز ساختمان شود. اگر موتور دستگاه شما کاملاً سوخته باشد، ولتاژ دستگاه کاهش می‌یابد، به همین علت پس از اتصال دستگاه به برق سریعاً اتصال کوتاه رخ‌داده و فیوز می‌پرد.

چرا آبمیوه گیری چند ثانیه پس از روشن شدن، خاموش می‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

در این بخش از مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری می‌خواهیم شما را با قطعه‌ای به نام اورلود آشنا کنیم که عامل ایجاد چنین مشکلی است. این قطعه درواقع محافظ الکتریکی مدار است که در مواقع اضطراری دستگاه را خاموش می‌کند تا از سوختن کامل موتور جلوگیری شود. یکی از دلایلی که موجب عمل کردن اورلود می‌شود خرابی یاتاقان‌ها است.

دلیل دیگری که موجب عملکرد اورلود و قطعی مدار می‌شود، نیم‌سوز شدن موتور است. بخش دیگری که در این مواقع برای عیب یابی آبمیوه گیری باید به سراغ آن بروید، پروانه‌های خنک‌کننده دستگاه است. هرز کرد شدن آن موجب افزایش دمای دستگاه و کار کردن اورلود می‌شود.

اورلود به صورت سری به موتور متصل است، به همین علت اگر عمل نکند، موجب خاموش شدن موتور نیز خواهد شد. برای بررسی اینکه اورلود سوخته است یا نه. موتور را جدا کنید و توسط دو سیم به دو سر آن برق وصل کنید. اگر موتور کار کرد، اورلود سوخته و باید تعویض شود.

چرا آب میوه گیری روشن می‌شود اما نمی‌چرخد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

گاهی اوقات برای شما پیش می‌آید که دستگاه را به برق وصل می‌کنید و صفحه نمایش آن هم روشن می‌شود، اما نمی‌چرخد. در این صورت برای عیب یابی آبمیوه گیری باید به سراغ بخش‌‌هایی همچون کلید یا سیم‌های رابط بروید. وجود جریان را در کلید تعیین میزان سرعت دستگاه بررسی کنید. همچنین تمامی پایانه‌های متصل به آن را نیز بررسی کرده و از رسانایی سیم‌ها و پایانه‌ها اطمینان حاصل کنید.

چرا موتور آبمیوه گیری صدا می‌دهد اما نمی‌چرخد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

این بخش از مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری را به بررسی دلایل بروز این ایراد اختصاص داده‌ایم. گاهی اوقات ممکن است پس از روشن کردن دستگاه صدای موتور آن را بشنوید اما عمل چرخش انجام نشود. در این صورت برای عیب یابی آبمیوه گیری بلبرینگ و بوش دستگاه را بررسی کنید. آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را مجدداً گریس کاری کنید و دستگاه را ببندید. اگر متوجه از بین رفتن و خرابی این دو قطعه شده‌اید، آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را تعویض کنید تا ایراد دستگاه شما برطرف شود.

پیش از بررسی بلبرینگ و بوش بهتر است، بین بوبین و تیغه را بررسی کنید. ممکن است جسمی بین این دو بخش گیر کرده باشد و مانع چرخش شود.

چرا بوی نامطبوعی از آبمیوه گیری به مشام می‌رسد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

منظور از بوی نامطبوع در این بخش بویی همانند بوی سوختگی است. البته این بو به تندی بویی که در زمان سوختن موتور به مشام می‌رسد نیست اما می‌تواند نگران‌کننده باشد. در این صورت برای عیب یابی آبمیوه گیری باید بخش‌های متفاوتی از دستگاه موردبررسی قرار بگیرد. علت استشمام این بو می‌تواند داغ کردن موتور باشد که در بخش‌های قبل مفصلاً در مورد آن توضیح داده شد.

دلیل دوم آن می‌تواند نشت مایعات به درون دستگاه باشد. همان‌طور که می‌دانید مایعات نباید با وسایل الکتریکی، همچون موتور دستگاه آبمیوه گیری در تماس باشند. چراکه موجب سوختن آن می‌شوند. به منظور جلوگیری از نشت آب، بهتر است دستگاه به وسیله واشر آب‌بندی شود.

درنهایت ممکن است موتور دستگاه رطوبت هوا را جذب کرده باشد و چنین بویی از آن ساطع شود. برای رفع این مشکل بهتر است موتور را خشک‌کنید تا هم این بوی نامطبوع را از بین ببرید و هم از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری کنید.

چرا آبمیوه گیری لرزش دارد و صدای غیرعادی می‌دهد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر ورودی دستگاه شما با تیغ آن فاصله زیادی دارد، انتهای میوه به صورت ناگهانی و به‌یک‌باره درون ظرف قرار می‌گیرد. به همین علت یک‌طرف ظرف در حال چرخش از طرف دیگر آن سنگین‌تر شده و لرزش را به وجود می‌آورد.

همچنین اگر تفاله جمع شده زیاد و سنگین باشد، دستگاه از حالت بالانس خارج‌شده و لرزش و صدا ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل، به ویژه زمانی که میوه زیادی برای آب‌گیری دارید، تنها کافیست تفاله را خارج کنید تا مشکل دستگاه برطرف شود.

دلیل دومی که قصد داریم در مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری آن را موردبررسی قرار دهیم، دلیل بسیار ساده‌ای است که درعین‌حال می‌تواند موجب ایجاد لرزش و صدا در دستگاه شود. این دلیل ساده سفت نبودن گیره‌ها است. ممکن است در هنگام بستن دستگاه این گیره‌ها را سفت نکرده باشید. البته اغلب دستگاه‌های آب میوه گیر تا زمانی که تمام قطعات آن درست بسته نشوند شروع به کار نمی‌کنند.

همچنین اگر محل قرارگیری این دستگاه صاف و هموار نباشد، دستگاه در حین کار کردن لرزش و صدا ایجاد می‌کند. البته این مشکل در تمامی لوازم برقی مشترک است. توجه داشته باشید که این‌گونه لوازم را در محلی صاف و هموار قرار دهید.

چرا آبمیوه گیری روشن نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

روشن نشدن دستگاه آبمیوه گیری، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشید. ما در مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری به تمامی دلایل روشن نشدن آن اشاره‌کرده‌ایم.

دلیل اول آن برق نداشتن پریزی است که دستگاه به آن وصل شده. می‌توانید وجود جریان در پریز را با استفاده از یک اهم‌متر بررسی کنید. از دلایل دیگر آن می‌توان به وجود آسیب‌ یا پارگی در سیم یا خرابی دوشاخه دستگاه، اشاره کرد.

ممکن است کلید روشن/خاموش خراب ‌شده باشد و چنین مشکلی را ایجاد کند. برای بررسی این کلید باید تمامی سیم‌هایی که به آن وصل است را به صورت تک به تک بررسی کنید تا عامل قطعی را بیابید.

اگر هر یک از سیم‌های مدار، قطع یا از جای خود خارج‌ شده باشد، دستگاه روشن نخواهد شد. به خصوص اگر آبمیوه گیری شما به تازگی زمین‌خورده است، احتمال اینکه یکی از سیم‌ها از جای خود خارج ‌شده باشد زیاد است.

محافظ الکتریکی مدار یا همان اورلورد خراب‌شده و از آنجایی که با موتور سری است مانع از روشن شدن آن می‌شود. همچنین ممکن است قسمتی از مدار موتور قطع باشد یا موتور به‌طور کامل سوخته باشد.

چرا نمی‌توان صافی آب میوه گیر را در جای خود نصب کرد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

ممکن است در هنگام استفاده از دستگاه قطعاتی از میوه بین پایه تیغه و پایه صافی گیر کرده باشد و مانع از نصب صحیح صافی در جای خود شود.

چرا میوه کاملاً آب‌گیری نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر دستگاه شما نمی‌تواند آب میوه را به‌طور کامل بگیرد و همواره متوجه وجود قطعات بزرگ میوه در ظرف تفاله می‌شوید، برای عیب یابی آبمیوه گیری باید به سراغ بخش‌هایی مانند تیغه یا صفحه زیر تیغه بروید. اگر تیغه دستگاه کند و خراب باشد، آب میوه به‌طور کامل گرفته نمی‌شود.

همچنین ممکن است فاصله بین تیغه و صفحه زیرین آن زیاد باشد، در این صورت مانع از آب‌گیری کامل میوه‌ها می‌شود. راهکار حل این مشکل قرار دادن چند واشر تنظیم‌کننده بر روی شفت موتور است.

چرا آب میوه از دستگاه نشت می‌کند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر آب میوه از دستگاه نشت می‌کند یا لرزش دستگاه زیاد است یا درپوش و ظرف زیرین آن شکسته‌اند. اگر لرزش دستگاه شما زیاد است به بخش‌های قبلی مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید. در غیر این صورت ظروف آسیب‌دیده را تعویض و یا واشر دستگاه را آب‌بندی کنید.

نحوه نگهداری از آب میوه گیری

آموزش تعمیرات آبمیوه گیری تا حد زیادی در تشخیص مشکل به ما کمک می‌کند؛ اما اغلب اوقات مسائل مربوط به این دستگاه باید توسط یک متخصص حل شود؛ اما اگر با نحوه استفاده صحیح از آبمیوه گیری آشنا باشید، دستگاه شما کمتر دچار مشکل می‌شود. در این بخش تعدادی از مواردی که برای استفاده از آبمیوه گیری باید حتماً رعایت شود، قید شده است.

  • سعی کنید، میوه‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده و سپس آب آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را بگیرید.
  • بهتر است برای آب‌گیری میوه‌های سخت، از این دستگاه استفاده نکنید؛ زیرا بار زیادی به موتور تحمیل‌شده و با گذشت زمان موجب خرابی آن می‌شود.
  • اجازه ندهید که موتور دستگاه بدون بار کار کند.
  • به محض شنیدن صداهای غیرعادی از دستگاه، آن را خاموش کنید.
  • از فشار دادن میوه به داخل ورودی آبمیوه گیری خودداری کنید.
  • برای استفاده از دستگاه آِن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا از لرزش آن جلوگیری شود و عمر یاتاقان‌ها نیز کاهش نیابد.
  • هیچ‌گاه آبمیوه گیری را روی فرش یا جایی که مانع از گردش هوا به موتور دستگاه می‌شود، قرار ندهید.
  • از شستشوی قطعات دستگاه با استفاده از آب داغ خودداری کنید.
  • سعی کنید در مواقعی که فشار برق کم است از این دستگاه استفاده نکنید چراکه موجب آسیب رسیدن به موتور آن می‌شود.

عیب یابی و آموزش تعمیرات آبمیوه گیری

همان‌طور که می‌دانید مطالعه مقاله آموزش تعمیرات آبمیوه گیری در عیب یابی دستگاه و شناخت معایب آن بسیار مفید است؛ اما در هنگام خرابی آبمیوه گیری بهتر است تعمیرات آن به دست یک متخصص سپرده شود؛ زیرا یک تعمیرکار حرفه‌ای کاملاً به مشکلات و معایب این دستگاه واقف است و می‌تواند آن را به‌گونه‌ای تعمیر کند که حداقل چندین سال دیگر بدون اشکال برای شما کار کند. برای تعمیرات اصولی آبمیوه گیری، می‌توانید از امداد آی.پی کمک بخواهید. این مجموعه کلیه خدمات خود را در محل و با گارانتی یک‌ساله ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان در زمینه تعمیرات آبمیوه گیری با این مرکز تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code